Veckobrev v.50

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)
Hej!
Här kommer terminens sista veckobrev. Den här terminen har verkligen gått i raketfart men vi har alla jobbat på bra och förtjänar nu några veckors ledigt. Jag är väldigt tacksam för att jag har möjligheten att arbete med era härliga barn varje dag!
Vilket fint luciafirande vi fick i kyrkan förra veckan.
Den här veckan har vi arbetat med bokstaven B, eleverna tog med sina bläckfiskar hem idag. Efter jullovet fortsätter vi arbetet med veckans bokstav tills vi gått igenom alla bokstäver i alfabetet. Vi badade på idrotten och det verkade vara uppskattat.
På matten har vi spelat spel med två tärningar och tränat på att plussa ihop tärningarnas prickar.
I tisdags var jag på möte och eleverna var då på förskolan. Två dagar före lunch har vi haft ettorna hos oss, vi har tränat på sista ljudet i ord och tränat på småord. Vi har spelat småordsbingo där alla till slut fick välja varsitt pris ur den hemliga vinstlådan. De har även målat fina bilder med hjälp av småord.
Vi avslutade veckan med att städa i våra lådor.
Nästa vecka slutar skolan och vi har ett skönt jullov framför oss. Skolan börjar igen tisdagen den 11 januari kl.8.00.
Kom ihåg v.51
Måndag: Pysseldag hela huset
Tisdag: Eleverna slutar efter lunch kl.11.20 och jullovet börjar
Ha ni några frågor eller funderingar så är det bara att skicka ett mail till mig eller ringa till skolan, stina.zackrisson@mora.se 0250-26050
Jag önskar er alla en God Jul och ett Gott Nytt År!
Med vänliga hälsningar
Stina