Veckobrev vecka 12

Bildtext (Ändras i inställningar och glöm inte alt-text)
Simnngen denna vecka gick fenomenalt. Alla har utvecklats massor under dessa 3 dagar. Hoppas att ni har möjlighet att öva med barnen tills sista perioden, så går det ännu mer framåt.
Under matematiken denna vecka har vi fortsatt med positionssystemet, uppställningar och problemlösning. På Tekniken fick klassen skapa "magiska 3D-objekt". Dessa kommer att finnas till beskådande utanför klassrummet en tid. Under svenska-passen har vi arbetat med Förklarande text samt språklära och läsning av skönlitteratur.
Läsläxa till fredag 31/3: Läs kapitel 23 i Diamantjakten (obs! Läs BARA det kapitlet, INTE nästa också). Läs minst 4 dagar á 15 min, gärna mer. Det var ganska många som inte läst ordentligt till i fredags och då blir det svårt att sammanfatta texten. Hjälp barnen att komma ihåg!