Veckobrev v.16

 

Ingress

I måndags hade vi NTA, då fick vi en pappersrulle vi skulle mäta med våra kuber. Vi gissade att det var Annelis längd, rätt. Det var lite krångligt att mäta då rullen vill rulla ihop sig men till slut lyckades vi och det blev nästan lika många kuber åt alla. Nu börjar vi bli bra på att förutsäga längden på det vi ska mäta. Idag har vi gjort ett litet måttband som vi ska mäta med nästa vecka.

Istället för sången i tisdags gjorde vi en liten dans, och dansa, pausa ....vi applåderade tyst..den ni.

Klass 6 läste, spelade och åt lunch med oss som vanligt på tisdagar. Mycket trevligt.

Massage gjorde vi på varandra, efter en saga om Molly och en tiger, skönt i alla fall. Alla ville inte ha massage, de fick vila i stället.

Idrotten bestod av bollekar och hinderbana.
På väg till utelektion i Solris skogen letade vi vårtecken. Vi smakade björksav på en nykapad björkstubbe. Sedan gick vi en tipspromenad med bokstavsljud vilket var kul, det vill vi göra om.
Torsdag innehöll siffran 7, vattenexperiment, lek med vår lörkompis.
Idag fredag har vi arbetat i stationer( eleverna kallade det labyrintuppdrag), matematik och svenska.
Några blev klara med sin bok, fick stjärna och applåder innan de tog hem den.

Nästa vecka ska vi arbeta med trafik, ha idrott och utelektion som vanligt.


 

Trevlig helg.

 

Senast uppdaterad: 21 april 2023