Veckobrev v.40
Hej!
Välkomna till vår nya hemsida! Hoppas att många redan har gått in och prenumererat.
I tisdags var vi påvandring mellan Åsengården och Mångberg. Trotts det regniga vädret var det bara glada miner och ingen som klagade. Det blev en riktigt trevlig utflykt.
På onsdag 13/10 är det dags igen. Denna gång bär det av till Rovdjursparken. Tack till alla vårdnadshavare som ställer upp och skjutsar. Vi har nu tillräckligt många bilar för att genomföra besöket. Mer information om besöket kommer nästa vecka.
Under vecka 40 kommer våra utvecklingssamtal att dra igång. Eleverna som har bokat samtal har fått med sig papper hem som de ska fylla i och ta med sig tillbaka till skolan. Flera av er har redan bokat samtal men inte alla. Här nedan kommer en länk som ni kan använda för att boka. Boka snarast då det börjar bli ont om tider.
Boka utvecklingssamtal här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster..
Nästa vecka den 4/10 börjar våra nya frånvarorutiner att gälla. Alla elever har fått med sig ett brev hem om hur frånvaro kommer att rapporteras. Viktigt att alla läser igenom den informationen.
Trevlig helg önskar Sandra och Margita