Veckobrev v 15

Vi åkte till campingen och nu att kan vi klättra runt i hinderbanan utan is och snö och med lite enklare kläder och skor. Det gick strålande. Ska vi våga säga att vi kan se vårtecken i naturen nu?

Eleverna har iallafall målat tulpaner i fina färger med hjälp av gaffeltryck.

Vi har jobbat med att ljuda ihop olika småord till bilder med bokstäverna S M O L och R. Vi använder munmotorik bilder som vi härmar till bokstäverna.

Vi fick komma till folkhögskolan och titta på teater. Eleverna tyckte den var rolig även fast den faktiskt handlade om vad som händer med oss efter döden. Ett skelett som dansade fanns det.

Vi vill att ni redan nu skriver in i almanackan att torsdagen 13 juni 18.00 kommer vi ha skolavslutning och föräldrar blir inbjudna till att få se eleverna uppträdande.

Ha nu en skön helg önskar vi på skolan.

Hinderbana på campingen
Hinderbana
Hinderbana
Hinderbana
Senast uppdaterad: 12 april 2024