Veckobrev 13

Denna vecka har vi varit på teater om ”Grisen som ville få det bättre”. Vi fick lyssna på mycket fin sång och musik och alla verkade tycka det var roligt.

På målningen har vi börjat med lite påskpyssel. Det blev hönor och kycklingar av handavtryck.

På torsdags morgonen möttes vi av buller och brak då byggarbetarna bilar upp golvet intill vårat klassrum. Vi fick genast ta oss ut och ha verksamheten i lekpark istället. När vi kom tillbaka hade rektor beslutat att skolans lokaler inte var lämpliga att vistas i för våra elever och därför bad vi er föräldrar om att ta hem barnen. På fredagen är eleverna lediga och vi ser fram emot måndagen då allt detta buller ska vara slut. Då ska allt vara som vanligt igen.

Hoppas allt har löst sig för er därhemma och att ni får en skön helg önskar vi i skolan.

påskpyssel

Senast uppdaterad: 1 april 2022