Vecka 21

Denna vecka har vi varit på skolbio och sett filmen Nelly Rapp monsteragent, den var lite läskig men bra tyckte våra elever. Vi har fortsatt arbetet om våra fjärilslarver, lärt oss om larvens olika delar och mätt dem. De har verkligen vuxit mycket under en vecka. I arbetet kring trafik så tog vi oss en härlig promenad i solen och letade vägskyltar som finns runt Noretskolan och vi pratade om hur man rör sig säkert i trafiken.

Nästa vecka har vi en kortare skolvecka då vi är lediga torsdag 26/5 och fredag 27/5 och vi frotsätter våra arbeten med fjärilar och trafik.

Med vänliga hälsningar Anna, Elin, Malin & Jonna.


Veckodag

Aktivitet

Måndag

Idrott/motorik (ombyte och dusch)

Tisdag

Bad för idrott

Onsdag

Idrott ute

Torsdag

Lovdag

Fredag

Lovdag

Här kan ni se en av våra larver som heter Cindy Lauper

Senast uppdaterad: 19 maj 2022