Veckobrev v.49

Snällkalendern 2022

Denna vecka har vi lämnat området "förr och nu". Vi har börjat arbeta med samhället och samhällsfunktioner i SO. I matematik har vi jobbat med räknesagor med pokemons och numicon. Några av våra elever från klassen blev uttagna till att medverka på dalakampen i Falun under onsdagen. Grattis säger vi till prestationerna ochmedaljerna. Vi har också haft vår första adventssamling där vi fick lyssna på julevangeliet och sjunga adventssånger.

Kommande vecka kommer det att bli adventssamling igen med sånger. Vi fortsätter att trana på jullåtar inför skolavslutningen. Vi kommer fortsätta titta på SVT:s julkalender och sedan öppna våran snällkalender med uppdrag för dagen. Ett uppdrag kan vara att säga hej till någon på teckenspråk. Fråga gärna era barn vad dagens uppdrag är.

Datum att hålla koll på:

Torsdag 15/12 åker vi på julshowen med disneytema "Encanto", vi kommer att se filmen innan vi ska på föreställningen.

Fredag 16/12 åker vi till fridhemskyrkan för att delta på julvandring

21/12 julpysseldag gemensamt för hela särskolan där klasserna går runt till olika pysselstationer

Trevlig helg önskar Personalen GRS 1-3

Senast uppdaterad: 2 december 2022